fbpx Press "Enter" to skip to content

Dlaczego Minecraft Earth się zacina?

Maciej Maj "Bionicl" 0

Trafiłeś zapewne na tą stronę ponieważ gra Minecraft Earth się zacina na Twoim urządzeniu – przykro nam to słyszeć! 😥 Na wstępie odrobinę Cię pocieszę – na naszych urządzeniach też! Poniżej przedstawiamy kilka naszych domniemań czemu tak się dzieje i sposób, który powinien poprawić sytuację!

Reklama

Poszlaka numer 1 – trudne początki

Pierwsza, najważniejsza rzecz: Minecraft Earth dopiero startuje! Pierwsze wersje udostępnione jako zamknięta beta są datowane na Lipiec 2019, a pierwsze publiczne wersje przedpremierowe to zaledwie Październik tego samego roku. Oficjalnie więc gramy cały czas w niedokończony produkt (Early access) i do premiery gry może się jeszcze wiele zmienić – mowa tu nie tylko o nowych funkcjach ale również i o poprawie stabilności produktu. Trzymamy kciuki!

Poszlaka numer 2 – wysokie wymagania sprzętowe

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy w naszych innych wpisach – gra opiera się w większej mierze o technologię AR (ang. augmented reality), która jest niewyobrażalnie wymagająca dla naszych kieszonkowych komputerów. Smartphone musi jednocześnie nagrywać obraz z kamery w okolicach 60kl/s, analizować go z każdą klatką i wyłapywać punkty charakterystyczne, analizować oświetlenie aby w przynajmniej odrobinę realistyczny sposób odzwierciedlało rzeczywistość oraz finalnie renderowało minecraftowy świat wraz z jego mobami, animacjami i fizyką.

Minecraft World WWDC 2019
Zapomniałem też wspomnieć o (wspieranym tylko na najnowszych iPhone’ach) rozpoznawaniu naszych znajomych i wklejaniu ich w świat gry 🤯

Poszlaka numer 3 – zacięcia i zgrzyty

Nie wiem czy wiecie, ale Minecraft Earth jest napędzany tym samym silnikiem co wersja Pocket Edition – a mianowicie ‚Minecraft Bedrock Engine’. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wybranie go również i do tej gry to świetna decyzja – w końcu mobilne wersje Minecraft’a działają świetnie, nawet na słabszych urządzeniach. Co więcej – wykorzystanie tego silnika gwarantuje nam, graczom, że elementy typu Przygoda lub budowanie na własnych płytkach będzie przypominało w mechanice 1:1 oryginalną produkcję.

Mam wrażenie, że niestety coś w tym procesie poszło nie tak – nie wiem, czy to nieprawidłowa implementacja trybu VR, złe zagospodarowanie podzespołów, bądź też projekt robiony niestarannie i sklejany z różnych odległych od siebie linijek kodu. Prawda jest taka, że Minecraft Earth nawet na najnowszych telefonach się okropnie zacina, nierzadko crashuje oraz pożera zasoby telefonu. Nie wykluczone jest też, że wiele z tych objawów spowodowane jest po prostu szybko napisanym kodem, który potrzebuje jeszcze trochę czasu aby go naprawić. Na ten moment pozostaje nam niestety tylko czekać na kolejne aktualizacje i naprawę błędów.

Co możemy zrobić aby gra się mniej zacinała?

Na ten moment twórcy nie podają żadnych oficjalnych sugestii aby poprawić stabilność naszej gry. Zebraliśmy jednak dwie wskazówki, którymi warto podążać, aby cieszyć się lepszą rozgrywką:

  1. Gdy budujesz coś na płytce budowlanej postaraj się wybrać dobrze oświetlone miejsce zawierające wiele szczegółów. Dzięki temu, telefon będzie w stanie lepiej rozpoznać teren i wykona mniej obliczeń aby się dostosować. Dokładnie to samo tyczy się przygód.
  2. Przed uruchomieniem gry zamknij wszystkie otwarte aplikacje, tak aby jak najwięcej podzespołów przeznaczyć na Minecraft Earth. Gdy już otworzysz aplikację, staraj się nie blokować telefonu ani z niej nie wychodzić. Lepiej jest ją całkowicie zamknąć i otworzyć jeszcze raz, jeśli jest taka potrzeba.

Istnieje również możliwość, że Twój telefon niestety nie jest kompatybilny z Minecraft Earth. Aby sprawdzić jak Twoje urządzenie wypada, koniecznie sprawdź naszą STRONĘ Z WYMAGANIAMI SPRZĘTOWYMI.

Jeśli przy odpalaniu gry widzisz czarny ekran sprawdź również nasz nowy post na temat CZARNEGO EKRANU/BLACK SCREEN podczas rozgrywki.

Jeśli zauważyliście jeszcze jakieś dodatkowe zależności, dzięki którym gra działa lepiej – koniecznie podzielcie się nimi na dole w komentarzach! Najciekawsze zbierzemy i zaktualizujemy o nie artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.